Промоција на книгата за царското руско семејство Романови „Љубовта е посилна од смртта“

Промоција на книгата за царското руско семејство Романови „Љ...

Руската амбасада и Повардарската епархија денес организираа промоција на книгата за царското руско семејство Романови &b...

Недела 3 -та на Великиот пост (Крстопоклона)

Недела 3 -та на Великиот пост (Крстопоклона)

На 31.03.2019 година, Недела 3 -та на Великиот пост (Крстопоклона), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовск...

III Акатист на „Пресвета Богородица“

III Акатист на „Пресвета Богородица“

На 29.03.2019 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи III ...

Споменот на преподобниот и богоносен отец наш Бенедикт Нурсиски

Споменот на преподобниот и богоносен отец наш Бенедикт Нурси...

На 26-27 март 2019 г., навечерие на споменот на преподобниот и богоносен отец наш Бенедикт Нурсиски, а со благослов на Н...

Недела на Св. Григориј Палама

Недела на Св. Григориј Палама

На 24.03.2019 година, Недела на Св. Григориј Палама, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Василиева литургија во Лешочкиот манастир, со свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Пригодна беседа изрече Митрополитот г. Јосиф, која може во целост да ја прочитате тука...

II Акатист на „Пресвета Богородица“

II Акатист на „Пресвета Богородица“

На 22.03.2019 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи II Акатист на „Пресвета Богородица“ во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово...

40 Севаст. Мч-ци – Младенци

40 Севаст. Мч-ци – Младенци

На 22.03.2019 година, св. 40 Севаст. Мч-ци – Младенци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше литургија на претходно осветени дарови во храмот „Св. Петка&ldquo...

Недела на Православие

Недела на Православие

На 17.03.2019 година, Недела на Православие, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Василиева литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Г...