Cредба со новоизбраниот гостиварски муфтија г Шабаудин Зендели

Cредба со новоизбраниот гостиварски муфтија г Шабаудин Зенде...

На ден 23. 07. 2021 во Гостиварското муфтиство на ИВЗ - Гостивар, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф  оства...

Петровден во храмот св. Петка во с. Беловиште -Тетовско

Петровден во храмот св. Петка во с. Беловиште -Тетовско

12.07.2021 На празникот Петровден во храмот св.Петка во с.Беловиште -Тетовско, неговото Високопреосвештенство митрополит...

Tрета недела по Педесетница

Tрета недела по Педесетница

11.07.2021 Во третата недела по Педесетница во соборниот храм пресвета Богородица -Гостивар света литургија богослужеше...

Големи достоинства за Бигорски на празникот Иванден

Големи достоинства за Бигорски на празникот Иванден

  Јоване преславни и вселенски апостоле, Гаврилово благовестие, на неплодната процветување и на пустината &nda...

Cв. Наум Охридски - Попова Шапка

Cв. Наум Охридски - Попова Шапка

03.07.2021 Во манастирот св. Наум Охридски - Попова Шапка, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на митрополитот Брегалнички г. Иларион и свештеници од Тетовско-гостиварската епархија богослужеа света литургија.По литургијата беа благословени кумските лебови.Своја проповед произнесе митрополитот г. Јосиф. Проповедта може да ја прочитате тука...

250 годишнината од раѓањето на игуменот, просветителот Кирил Пејчиновиќ

250 годишнината од раѓањето на игуменот, просветителот Кирил Пејчиновиќ

01.07.2021 Во Тетово се одбележа  на најдостоинствен начин 250 годишнината од раѓањето на игуменот, просветителот Кирил Пејчиновиќ. Говор достоен за ова пригода одржа Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан...

За соборот на сите Светии – евхаристиски собор во Гостивар

За соборот на сите Светии – евхаристиски собор во Гостивар

Нашата Мајка Црква, која секогаш црпи од недогледното богатство на својата духовна ризница за да ни предаде нам, верните, уште една скапоцена чаша од животворното питие на Христовата наука, денес пред нас открива вистинс...

2 ден Духовден

2 ден Духовден

21.06.2021 во Лешочкиот манастир на 2 ден Духовден света литургија чиноначалствуваше надлежниот епархиски архереј митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на митрополитот Европски г.Пимен и епископот Стоби...