23ta_nedela_po_pedesetnica

23ta_nedela_po_pedesetnica

На 12.11.2017 година, Недела дваесет и третта по Педесетнница, Св. ап. Клеопа, Неговото високопреосвештенство, Митрополи...

Бдение и произведување во архимандритски чин

Бдение и произведување во архимандритски чин

  " Бдение и произведување во архимандритски чин" На 10.11.2017 година, кога Црквата го слави споменот...

Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

На 08.11.2017 година, Недела дваесет и втора по Педесетница, Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Неговото висо...

22 ta_nedela_po_pedesetnica

22 ta_nedela_po_pedesetnica

На 05.11.2017 година, Св. ап. Јаков брат Господов, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г....

Божествена архиерејска литургија во храмот „Свети Прохор Пчински“ во Пјаченца, Р. Италија

Божествена архиерејска литургија во храмот „Свети Прохор Пчински“ во Пјаченца, Р. Италија

На 01. 11. 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот пророк Јоил; светиот маченик Вар; на преподобниот Прохор Пчински и Преносот на моштите на свети Јован Рилски, во црковната општина „Свети Прохор Пчински“ во Пјаченца, Р. Италија беше отслужена Света архиерејска божествена литургија. Со Литургијата чиноначалствуваше надлежниот епархиски архиереј на Европската православна епархија, Неговото Високопреосвештенство, Митрополи...

Вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца

Вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца

31.10.2017 Со благослов на надлежниот епархиски архиереј на Европската Епархија г. Пимен, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф богослужеше вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца - Итал...

Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска

Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска

Надлежниот епархиски архиереј  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохиски свештени...

Средба со градоначалникот на Загреб

Средба со градоначалникот на Загреб

На 30.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохиски свештеник од Загреб прот...