Недела 3 по Воскресение

Недела 3 по Воскресение

На 03.05.2020 Недела 3 по Воскресение - Жените мироносици, св.Николај Жички, св. ап. Закхеј, Митрополитот Тетовско-гости...

Томина Недела

Томина Недела

На ден 26.04.2020 година Томина Недела , Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Jосиф отслужи Света Божествена Литургија в...

Источен Петок-Балаклија

Источен Петок-Балаклија

На ден 24.04.2020, кога Светата Црква го чествува празникот  Источен Петок-Балаклија, Митрополитот Тетовско-гостива...

3 ден Велигден

3 ден Велигден

3 ден Велигден - Митрополитот тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше света литургија во Лешочкиот манастир со свештени...

Воскресение Христово

Воскресение Христово

Во предвечерието на најголемиот Христијански празник – Воскресение Христово, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, по пристигнувањето на Благодатниот оган изврши трикратниот опход околу храмот и богслужeше Света Златоустова литургија. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ !!! НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ !!

Вечерна со Василиева литургија

Вечерна со Василиева литургија

На 17.04.2020.Велика Сабота -вечерна со Василиева литургија во соборниот храм Пресвета Богородица -Гостивар богослужеше митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на свештеници од Гостиварското намесништво.Б...

Вечерта на Велики Петок

Вечерта на Велики Петок

На 17.04.2020 година, Вечерта на Велики Петок, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Утрена и беа отпеани Статиите на ОПЛАКУВАЊЕТО ХРИСТОВО - ПОГРЕБЕНИЕ, во сослужение со све...

Средба со д.р Исмаил Ваити директор на Ј.З.У Специјализирана болница за белодробни заболувања и ТБЦ-Лешок

Средба со д.р Исмаил Ваити директор на Ј.З.У Специјализирана болница за белодробни заболувања и ТБЦ-Лешок

Митриполитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф оствари средба со д.р Исмаил Ваити директор на Ј.З.У Специјализирана болница за белодробни заболувања и ТБЦ-Лешок и во име на Тетовско-гостиварската епархија помогна со средсва...