Средба со доајенот на македонското современо сликарство г-дин Павле Кузманоски

Средба со доајенот на македонското современо сликарство г-ди...

28.10.2021 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во Лешочкиот манастир го прими доајенот на македонското современо с...

Средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа

Средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопан...

27.10.2021 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во Лешочкиот манастир го прими министерот за земјоделство, шумарств...

Преподобна Параскева( Петка)

Преподобна Параскева( Петка)

27.10.2021 на празникот Преподобна Параскева( Петка),во храмот св.Петка во Гостивар митрополитот Тетовско-гостиварски г....

18та недела по Педесетница

18та недела по Педесетница

24.10.2021 Во храмот св. Злата Мегленска-Загреб, Р.Хрватска на покана на митрополитот Европски г.Пимен, митрополитот Тет...

17 седмица по Педесетница

17 седмица по Педесетница

Во 17 седмица по Педесетница во соборниот храм пресвета Богородица -Гостивар ,надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г Јосиф богослужеше света литургија.Митрополитот г.Јосиф говорејќи за денешното прочитано свето евангелие (Мат 15:21-28) истакна дека настанот со жената Хананејка нè принудува да направиме една паралела меѓу тогашниот и денешниот свет и неговиот поредок. Иако феникиската земја била пребогата за тогашните прилики, сепак,...

Cвета тајна Венчание на чедата божји Игор и Драгана Исакоски

Cвета тајна Венчание на чедата божји Игор и Драгана Исакоски

16.10.2021 Во Лешочкиот манастир митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение на архиерејскиот намесник на Тетово протоереј-ставрофор Мирко Станковски и ереј Илија Сламков  изврши света тајна Венчание на...

Покров на Пресвета Богородица

Покров на Пресвета Богородица

14.10.2021  На празникот Покров на Пресвета Богородица, митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф присуствуваше и проповедаше на литургија во Лешочкиот манастир. По литургијата беа благословени кумските лебови.

Одбележани 80 години од почетокот на НОБ и доделување на државната награда ,,11 Октомври"  за животното дело на Павле Кузманоски

Одбележани 80 години од почетокот на НОБ и доделување на државната награда ,,11 Октомври" за животното дело на Павле Кузманоски

11.10.2021-Вo ОУ ,,Гоце Делчев" -Тетово  се одржа градска свеченост во чест на одликувањето за животното дело на Павле Кузманоски и јубилејот 80 години од почетокот на НОБ. На оваа голема свеченост присуствуваш...