Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

На 08.11.2017 година, Недела дваесет и втора по Педесетница, Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Неговото висо...

22 ta_nedela_po_pedesetnica

22 ta_nedela_po_pedesetnica

На 05.11.2017 година, Св. ап. Јаков брат Господов, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г....

Божествена архиерејска литургија во храмот „Свети Прохор Пчински“ во Пјаченца, Р. Италија

Божествена архиерејска литургија во храмот „Свети Прохор Пчи...

На 01. 11. 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот пророк Јоил; светиот маченик Вар; на преподобниот Прохор...

Вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца

Вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца

31.10.2017 Со благослов на надлежниот епархиски архиереј на Европската Епархија г. Пимен, Митрополитот Тетовск...

Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска

Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска

Надлежниот епархиски архиереј  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохиски свештеник од Загреб протоереј-ставрофор Кире Велински остварија средба со г. Мачеј Кочоровски в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска. Истиот ден во амбасадата на Ватикан во Загреб Митрополитот Европски г. Пимен имаше ср...

Средба со градоначалникот на Загреб

Средба со градоначалникот на Загреб

На 30.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохиски свештеник од Загреб прот...

21ta_nedela_po_pedesetnica

21ta_nedela_po_pedesetnica

На 29.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и на свештениците на Дебарско-кичевскара, Австралиско-сиднејската и Тетовско-гостиварската епархија...

Преп. Параскева (Петка) Епиватска

Преп. Параскева (Петка) Епиватска

На 27.10.2017 година, Преп. Параскева (Петка) Епиватска, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Петка“ – Гостивар,...