Вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца

Вечерна богослужба во храмот Св.Прохор Пчински во Пјаченца

31.10.2017 Со благослов на надлежниот епархиски архиереј на Европската Епархија г. Пимен, Митрополитот Тетовск...

Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска

Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватс...

Надлежниот епархиски архиереј  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско...

Средба со градоначалникот на Загреб

Средба со градоначалникот на Загреб

На 30.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г....

21ta_nedela_po_pedesetnica

21ta_nedela_po_pedesetnica

На 29.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф...

Преп. Параскева (Петка) Епиватска

Преп. Параскева (Петка) Епиватска

На 27.10.2017 година, Преп. Параскева (Петка) Епиватска, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Петка“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Боге Богојески, протопрезвитер Андон Андоноски и ѓакон Мартин Андоноски. Пред литургијата се изврши и менување на Страчица на светиот п...

Божествена литургија во црквата св. Наум Охридски Малме - Шведска

Божествена литургија во црквата св. Наум Охридски Малме - Шведска

По повод 50 години од прогласување на автокефален живот на Македонската Православна Црква о 4 години од осветување на црквата св. Наум Охридски Малме -Шведска Митрополитот Европски г. Пимен чиноначалствувашена света литу...

Вечерна богослужба во храмот свети Наум Охридски во Малме - Шведска

Вечерна богослужба во храмот свети Наум Охридски во Малме - Шведска

На 21.10.2017 година со благослов на надлежниот епархиски архиереј на Европската Епархија г. Пимен во храмот свети Наум Охридски во Малме - Шведска Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф заедно со парохискиот св...

Средба со министерот за внатрешни работи

Средба со министерот за внатрешни работи

На 16.10.2017 На покана на потпретседателот на Владата на Република Македонија и министер за внатрешни работи г-дин Оливер Спасовски, неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф оствари...