Вечерна и свечена академија на денот на прославувањето на св. Климент Охридски

Вечерна и свечена академија на денот на прославувањето на св...

На 07 декември во соборната црква „Св. Климент Охридски“ во Скопје се отслужи Празнична вечерна богослужба н...

Одбележување на патрониот празник на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“

Одбележување на патрониот празник на Богословскиот факултет...

На 07.12.2015 година на Православниот богословски факултет во Скопје, во склоп на чествувањето на Св. Климент Охридски,...

Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија

Прослава на свети Климент во Македонската православна богосл...

Овогодинешното прославување на денот на светиот Климент Охридски започна со Вечерна богослужба во црквата посветена на С...

Дваесет и седма ta_nedela_po_pedesetnica

Дваесет и седма ta_nedela_po_pedesetnica

На 06.12.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,  служеше Све...

Воведение на Пресвета Богородица во Храмот

Воведение на Пресвета Богородица во Храмот

На 4.12.2015 година, кога Црквата го слави Воведението во храмот на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Европски г.Пимен во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф и митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.   Превземено...

26 ta_nedela_po_pedesetnica

26 ta_nedela_po_pedesetnica

На 29.11.2015 година, во Дваесет и шестата ta_nedela_po_pedesetnica, св. Апостол Матеј,  Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во сослужение с...

Света тајна крштение над трите близначиња Александар, Михаил и Оља Ковачевиќ од Тетово

Света тајна крштение над трите близначиња Александар, Михаил и Оља Ковачевиќ од Тетово

На 22.11.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Никола“ – Тетово, изврши Света тајна крштение над трите близначиња Александар, Михаил и О...

Соборот на свети Архангел Михаил

Соборот на свети Архангел Михаил

На 21.11.2015 година, кога Црквата го слави соборот на свети Архангел Михаил, Неговото високопреосвештенство, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во Лешочкиот манастир. На Свет...