Цветници - Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим

Цветници - Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим

17.04.2022 На Цветници - Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим, надлежниот Митрополит на Тетовско-гостиварската е...

Петта Недела од Великиот Пост (Недела на Света Марија Египетска)

Петта Недела од Великиот Пост (Недела на Света Марија Египет...

10.04.2022 Во петтата Недела од Великиот Пост (Недела на Света Марија Египетска), Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јо...

Последниот акатист на Пресвета Богородица во овој Велик пост

Последниот акатист на Пресвета Богородица во овој Велик пост

На 08.04.2022 година, во поладневните часови, во соборниот храм Пресвета Богородица-Гостивар, беше отслужен последниот а...

Благовештение во Ново Село - Штип

Благовештение во Ново Село - Штип

07.04.2022 На празникот Благовештение во Ново Село -Штип, света Златоустова литургија чиноначалствуваше митрополитот Тет...

Четврта недела од Великиот пост

Четврта недела од Великиот пост

Во четвртата недела од Великиот пост на ден 03.04.2022 година во храмот „Св.Кирил и Методиј“ во Тетово беше отслужена света архиерејска Василиева Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф. На Литургијата присуствуваа мноштво верници, а оние кои се подготвувале пристапија кон светото Тело и Крв Христови. Митрополитот г.Јосиф се обрати кон верниот народ со пригодна бесе...

Четвртиот петок од Великиот пост

Четвртиот петок од Великиот пост

На 01.04.2022г., во четвртиот петок од Великиот пост, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф заедно со протоереј-ставрофор Мирко Станковски и ереј Илија Сламков во храмот св.Атанасиј-Лешочки манастир ја отслужи четврт...

Литургијата на претходноосветените дарови во соборниот храм св.Климент Охридски - Скопје

Литургијата на претходноосветените дарови во соборниот храм св.Климент Охридски - Скопје

На 30.3.2022 г., среда од Крстопоклоната седмица, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан присуствуваше на Литургија на претходноосветените Дарови, во соборниот храм „Св. Климент Охридс...

Третата недела од Великиот пост - Крстопоклона недела

Третата недела од Великиот пост - Крстопоклона недела

На 27.03.2022 година, во Третата недела од Великиот пост - Крстопоклона недела, во храмот Св. Атанасиј при Лешочкиот манастир, беше отслужена света архиерејска Василиева Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Висо...