Недела на Сите Светии

Недела на Сите Светии

Во неделата на 19.06.2022 година, денот кога светата Црква го слави споменот на сите светии, уште наречена Недела на Сит...

Педесетница - Духовден

Педесетница - Духовден

12.06.2022  Педесетница - Духовден, Митрополитот Тетовско -гостиварски г.Јосиф богослужеше света литургија во...

 31 меѓународен хорски фестивал на православна духовна музика ТЕХО 2022

31 меѓународен хорски фестивал на православна духовна музик...

На 11 и 12.06.2022 Во Лешочкиот манастир се одржува 31 меѓународен хорски фестивал на православна духовна музика ТЕХО 20...

54 генерација успешно завршени матуранти - богослови

54 генерација успешно завршени матуранти - богослови

09.06.2022 .Во Македонската православна богословија (МПБ) Св.Климент Охридски – Драчево, во присуство на ректорот...

Cпоменот на Светиот цар Константин и Светата царица Елена

Cпоменот на Светиот цар Константин и Светата царица Елена

На 03.06.2022 г.кога го празнуваме споменот на Светиот цар Константин и Светата царица Елена, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на Митрополитот Европски г.Пимен, протоереј-ставрофор Мирко Станковски, протоереј Маријанчо Мадевски,ереј Илија Сламков,ереј Горан Стојчевски,  и ѓаконот Славчо Ѓоргески, отслужи Света Божествена Литургија во храмот Свети Константин и Елена-с.Вратница-Тетовско.Оваа година овој велелепен храм пр...

Вознесение на нашиот Спасител, Господ Исус Христос

Вознесение на нашиот Спасител, Господ Исус Христос

На 02.06.2022 година, денот на празнувањето на славното Вознесение на нашиот Спасител, Господ Исус Христос, во храмот Вознесение Христово - с.Јелошник-Тетово ,беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначал...

НЕДЕЛА НА СЛЕПИОТ

НЕДЕЛА НА СЛЕПИОТ

29.05.2022 -НЕДЕЛА НА СЛЕПИОТ. Во соборниот храм пресвета Богородица-Гостивар,митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше света литургија. Верниот народ се причести со светите тајни. Во својата беседа митрополи...

Денови на КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ

Денови на КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ

28.05.2022 Денови на КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ. Во посета на Лешочкиот манастир беа КУД Кирил Пејчиновиќ - Теарце, КУД Петровачки асамбал-Петровац - Р. Србија, КУД Смедерево, Р. Србија. Во чест на нашиот учител и просветител Кири...