Cв. тајна крштеније на чедото божјо Лука од Радовиш

Cв. тајна крштеније на чедото божјо Лука од Радовиш

Со благослов на митрополитот Брегалнички г. Иларион митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф изврши св. тајна крштениј...

14-та недела по Педесетница

14-та недела по Педесетница

На ден 13.09.2020 година 14-та недела по четириесетница митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со прот...

Илјадагодишната Бигорска Обител го слави својот патрон

Илјадагодишната Бигорска Обител го слави својот патрон

Светло и богорадосно е, благочестиви Христијани, ова сепразнично собрание што нè собра денес да празнуваме духо...

13 седмица по Педесетница

13 седмица по Педесетница

На 06.09.2020 Митрополитот Тетовско - гостиварски г. Јосиф богослужеше света литургија во Лешочкиот манастир. Истиот ден...

Св. Јоаким Осоговски  во Крива Паланка

Св. Јоаким Осоговски  во Крива Паланка

29.08.2020 на празникот Св. Јоаким Осоговски  во Крива Паланка митрополитите Брегалнички г. Иларион, Кумановско-осоговски г. Григориј и г. Јосиф богослужеа света литургија. Повеке на сајтот на кое.мк

 Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир

Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир

28.08.2020 На празникот Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир, света литургија чиноначалствуваше митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение на надлежниот епархиски архереј на Тетовско-гостиварската епар...

Успение на Пресвета Богородица - Лешок

Успение на Пресвета Богородица - Лешок

27.08.2020 Во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Лешок вечерна богослужба богослужеше митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение на свештеници од Тетовско - гостиварската епархија. По вечерната бог...

11та недела по Педесетница

11та недела по Педесетница

23.08.2020. Во соборниот храм св. Кирил и Методиј -Тетово ,Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф со свештенсвото од Тетово богослужеше света литургија. На литургијата верниот народ се причести со светите тајни.