Педесетница – Духовден, во храмот „Пресвета Богородица“ во Гостивар

Педесетница – Духовден, во храмот „Пресвета Богородица“ во...

04.06.2023 На Педесетница – Духовден, во храмот „Пресвета Богородица“ во Гостивар, Митрополитот Тетовс...

Cв. Константин и Елена во с. Вратница -Тетово

Cв. Константин и Елена во с. Вратница -Тетово

 03.06.2023 Во храмот св. Константин и Елена во с.Вратница-Тетово  митрополит Тетовско-гостиварски г. Jосиф из...

Cредба со амбасадорка на Р. Македонија во Ватикан

Cредба со амбасадорка на Р. Македонија во Ватикан

02.06.2023 Во Лешочкиот манастир митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф , оствари средба со нејзината екселенција, ам...

Недела на Светите Отци на Првиот Вселенски Собор

Недела на Светите Отци на Првиот Вселенски Собор

На ден 28.05.2023 - Недела на Светите Отци на Првиот Вселенски Собор, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сос...

10 години КУД "Кирил Пејчиновиќ"-Теарце

10 години КУД "Кирил Пејчиновиќ"-Теарце

27.05.2023 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф присуствуваше на 10 годишниот јубилеј на КУД "Кирил Пејчиновиќ"-Теарце. На овој важен јубилеј присуствуваа и играорни групи од: Р. Хрватска КУД "Бранко Радичевиќ", Р. Србија КУД "Жарковац" и КУД "Врелац", како и ансамбл "Сербез" при АФ "Гоце Делчев" од Битола.

Започна конзервација и санација на фрескоживописот во манастирската црква Успение на Богородица

Започна конзервација и санација на фрескоживописот во манастирската црква Успение на Богородица

26.05.2023 НУ Конзерваторски центар - Скопје започна со конзервација и санација на фрескоживописот во манастирската црква Успение на Богородица во Лешочкиот манастир од 14 век.

Mолебен на гробот на Св. Кирил

Mолебен на гробот на Св. Кирил

На 24. 05. 2023 година кога го одбележуваме празникот на Сесловенските просветители и рамноапостоли Св. Кирил и Методиј во базиликата „Сан Клементе“ во Рим се одржа молебен на гробот на Св. Кирил. Молебенот г...

Oсветување на новоизградената црква на МПЦ-ОА  св.Злата Мегленска во Загреб,Р.Хрватска

Oсветување на новоизградената црква на МПЦ-ОА  св.Злата Мегленска во Загреб,Р.Хрватска

21.05.2023   Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Неговата Светост Српскиот Патријарх г.г. Порфириј, надлежниот епархиски архиереј на Европската епархија г. Пимен, ми...