Велики Четврток

Велики Четврток

На 02.05.2024 година, на Велики Четврток наутро, кога светата црква си спомнува за Тајната Вечера, миењето на нозете, св...

Cредба со градоначалникот на општина Брвеница г.Јовица Илиевски и градоначалникот на општина Јагуновце г.Димитар Костадиноски

Cредба со градоначалникот на општина Брвеница г.Јовица Илиев...

На ден 01.05.2024 година, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во епархијата оствари средба со градоначалникот на...

Влегувањето на Спасителот Господ Исус Христос во Ерусалим-Цветници

Влегувањето на Спасителот Господ Исус Христос во Ерусалим-Цв...

На 28.04.2024 г., во недела посветена на Влегувањето на Спасителот Господ Исус Христос во Ерусалим-Цветници, Митрополито...

Петта Недела од Великиот пост – посветена на света Марија Египетска

Петта Недела од Великиот пост – посветена на света Марија Ег...

На 21.04.2024 година, во Петта Недела од Великиот пост – посветена на света Марија Египетска, Неговото Високопреос...

Oтслужен последниот акатист на Пресвета Богородица во овој Велик пост

Oтслужен последниот акатист на Пресвета Богородица во овој Велик пост

На 19.04.2024 година, во попладневните часови, во Соборниот храм ,,Св. Кирил и Методиј"-Тетово, беше отслужен последниот акатист на Пресвета Богородица во овој Велик пост, на кој чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на протоереј Ѓорѓи Сламков, протоереј Предраг Исаевски, протоереј Жарко Мицковски, протоереј Александар Стојаноски, ереј Велјанчо Огненовски и ѓакон Илија Десп...

 Четвртата недела од Великиот пост на св. Јован Лествичник

Четвртата недела од Великиот пост на св. Јован Лествичник

На 14.04.2024 година, во Четвртата недела од Великиот пост на св. Јован Лествичник, во храмот „Св. Никола“ во Тетово беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосв...

Мало повечерие со читање на четвртата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица

Мало повечерие со читање на четвртата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица

На 12.04.2024 г., во четвртиот петок од Великиот пост, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Мало повечерие со читање на четвртата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица, во храмот Пресвета Богородица...

Благовештение

Благовештение

На 07.04.2024 г.,на празникот Благовештение -Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Светата Василиева Литургија во храмот „Пресвета Богородица“-Скопје во сос...