Недела на Митарот и Фарисеот

Недела на Митарот и Фарисеот

На 21.02.2016 година, Недела на митарот и фарисејот, Св. пр. Захариј, Св. мч. Теодор Стратилат, Неговото високопреосвешт...

Во посте на манастирот св.Георгиј Победоносец с.Туденце

Во посте на манастирот св.Георгиј Победоносец с.Туденце

Посета на Владиката Господин Јосиф на манастирот св.Георгиј Победоносец с.Туденце за одредување на локации за Конакот, Ф...

Сретение Гпосподово

Сретение Гпосподово

На 15.02.2016 година, кога Црквата го прославува Сретението Господово, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тето...

37 ta_nedela_po_pedesetnica, и спомен на  Св. мч. Трифун

37 ta_nedela_po_pedesetnica, и спомен на Св. мч. Трифун

На 14.02.2016 година, 37 ta_nedela_po_pedesetnica, Св. мч. Трифун, во Лешочкиот манастир Митрополитот Тетовско-гостиварс...

Одбележан споменот на Светите Три Ерарси

Одбележан споменот на Светите Три Ерарси

На 12.02.2016 година, на празникот на Светите Три Ерарси, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, се богослужеше Света Златоустова архиерејска литургија на која чиноначалствуваше Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение со Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Митрополитот Кумановско-осоговски д-р г. Јосиф. На литургијата сослужуваа и игуменот Гаврил, игуменот на Лешочкиот манастир - Теодосиј, игуменот на Беровск...

Хуманитарна дејност

Хуманитарна дејност

На 11.02.2016 година, кога црквата го празнува споменот на Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј; Светите маченици Роман, Јаков, Филотеј, Иперихиј, Авив, Јулијан и Паригориј; Преподобен Лаврентиј Печерски;...

Света Божествена литургија по повод празникот на светите три Ерарси

Света Божествена литургија по повод празникот на светите три Ерарси

На 12.02.2016 година , по повод празникот на тројцата ерарси светите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст, во соборниот храм св. Кирил и Методиј во Тетово ке се богослужи Света архиерејска литургија со поче...

Триесет и шеста ta_nedela_po_pedesetnica

Триесет и шеста ta_nedela_po_pedesetnica

На 07.02.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во манастирот „Свети Наум Охридски Чудотворец“ на Попова Шапка, служеше Света Златоустова Литургија во сослуже...