Недела осумнаеста по Педесетница

Недела осумнаеста по Педесетница

На 08.10.2017 година, Недела осумнаеста по Педесетница, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварск...

† 50 ГОДИНИ АВТОКЕФАЛНОСТ НА МПЦ-ОА

† 50 ГОДИНИ АВТОКЕФАЛНОСТ НА МПЦ-ОА

...Но печалната и мрачна пустиња ми изгледаше светол, радостен, земен рај, кога низ умо ми минуваше во каква состојба се...

Преподобниот Јоаникиј Ракотински впишан во списокот на светиите

Преподобниот Јоаникиј Ракотински впишан во списокот на свети...

На 24 септември 2017, кога Црквата ги прославува преподобната Теодора Александриска и преподобниот Силуан Атонски, Архие...

Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

На 27.09.2017 година, Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовс...

Интервју со г. Јосиф: Убавина и здравје од духовен аспект

Интервју со г. Јосиф: Убавина и здравје од духовен аспект

Интервју со митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф за „ Убавина и здравје“ Разговарал: Васко Спасовски На наше огромно задоволство имамe можност преку следново интервју одблиску да се запознаеме и да дознаеме нешто повеќе за личноста на Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф, за неговиот живот и мисија во Македонската православна црква – Охридска архиепископија, како и за христијанските учења околу и...

„Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица“

„Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица“

На 21.09.2017 година, на денот кога го празнуваме „Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица“, со благослов на Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Европ...

 Света Тајна венчание

Света Тајна венчание

На 16.09.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г Јосиф, во манастирот „Св. Никола“ – Маврово, изврши Света Тајна венчание над младоженците Мане и Каролина Манојл...

Kанонска визита на храмот „Св. Петка“ Гостивар

Kанонска визита на храмот „Св. Петка“ Гостивар

На 16.09.2017 година, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, заедно со архиерејскиот намесник на Гостивар протопрезвитер-ставрофор Боге Богојески изврши канонска визита на храмот „Св. Петка“ Гостивар, ка...