Недела 21 – ва по Педесетница

Недела 21 – ва по Педесетница

На 21.10.2018 година, Недела 21 – ва по Педесетница, преп. Пелагија, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот...

„Покров на Пресвета Богородица“

„Покров на Пресвета Богородица“

На ден 14. 10. 2018 година, во 20 недела по Педесетница, кога Светата Црква го празнува празникот Покров на Пресвета Бог...

Св.тајна Крштеније на чедото божјо Михаил Јовановски

Св.тајна Крштеније на чедото божјо Михаил Јовановски

На 13.10.2018 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во соборниот храм св.Кирил и Методиј-Тетово извши св.тајна Крште...

Средба со ректорот на УКИМ проф-д-р Никола Јанкуловски

Средба со ректорот на УКИМ проф-д-р Никола Јанкуловски

На 12.10.2018 Митрополитите Тетовско-гостиварски г.Јосиф и Кумановско-осоговски г.Јосиф придружувани од архимандритот Гр...

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи г. Даријан Сотировски во официјална посета на Тетовско-гостиварската православна епархија

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи г. Даријан Сотировски во официјална посета на Тетовско-гостиварската православна епархија

На ден 9. 10. 2018, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во својот кабинет во Митрополијата го прими Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи г. Даријан Сотировски, кој со своите соработници: рак. сек. Зорица А. Ковачевиќ и пом. сор. Петар Петковски е во официјална посета на Тетовско-гостиварската православна епархија. По приемот беше посетена галеријата на икони при Соборниот храм Свети Кирил и Методиј во...

Архиепископски црковно-народен собор

Архиепископски црковно-народен собор

„Некогаш народите беа расеани поради дрскоста на градителите на кулата, а сега народите се исполнија со мудрост поради славното Богопознание. Таму Бог ги осуди безбожните поради нивниот грев, а овде Христос со Духо...

Cв. мч-чки Вера, Надеж и Љубов и мајка Софија

Cв. мч-чки Вера, Надеж и Љубов и мајка Софија

На 30.09.2018 година, св. мч-чки Вера, Надеж и Љубов и мајка Софија, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Лешочкиот манастир во сослужение на...

Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден

На 27.09.2018 година, на денот Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Метод...