Во посета на осумчленото семејството Ристовски од с. Сиричино-Тетовско

Во посета на осумчленото семејството Ристовски од с. Сиричин...

Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф го посети осумчленото семејството Ристовски од с. Сиричино-Тетовско.

22 Недела по Педесетница

22 Недела по Педесетница

На 17.11.2019 година, преп. Јоаникиј Велики, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,...

Св.Горѓи Победоносец - Мала Речица

Св.Горѓи Победоносец - Мала Речица

16.11.2019.Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во манастирот св.Горѓи Победоносец - Мала Речица, Тетово извр...

21 Недела по Педесетница

21 Недела по Педесетница

10.11.2019 Во 21 Недела по Педесетница ,митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослуженије со свештеници од Гости...

 Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

На 08.11.2019 година, Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Димитриј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата беа благословени славските лебови. На литургијата бесед...

Недела 20 – та по Педесетница

Недела 20 – та по Педесетница

На 03.11.2019 година, Недела 20 – та по Педесетница Преп. Иларион Мегленски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм &bd...

Kанонска визитација

Kанонска визитација

31.10.2019 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф изврши канонска визитација на храмот во изградба св.Атанасиј во општина Брвеница и оствари средба со директорот на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни...

Преп. Параскева (Петка) Епиватска

Преп. Параскева (Петка) Епиватска

На 27.10.2019 година, кога црквата ја слави Преп. Параскева (Петка) Епиватска, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Петк...