Спомен на Преподобен Бенедикт; Свети Евсхимон, епископ Лампсакиски и Свети Теогност, митрополит Киевски

Спомен на Преподобен Бенедикт; Свети Евсхимон, епископ Лампс...

На 27. 03. 2018 година, во шестата недела од Великиот пост, кога Светата Црква го празнува споменот на Преподобен Б...

 V акатист на Пресвета Богородица

V акатист на Пресвета Богородица

На 23.03.2018 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи V акатист на П...

 Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци

Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци

На 22.03.2018 година, на празникот Св. 40 Севастиски мч-ци – Младенци , св. 40 Битолски нмч-ци, Неговото високопре...

Четврта Недела на Великиот пост – Св. Јован Лествичник

Четврта Недела на Великиот пост – Св. Јован Лествичник

На 18.03.2018 година, четврта Недела на Великиот пост – Св. Јован Лествичник, Неговото високопреосвештенство, Митр...

IV акатист на Пресвета Богородиц

IV акатист на Пресвета Богородиц

На 16.03.2018 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служeше IV акатист на „Пресвета Богородица“, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер Предраг Исаески, протопрезвитер Ивица Спасеноски, протопрезвитер Жарко Мицкоски, протопрезвитер Марјанчо Мадевски, презвитер Александар Стојаноски и ѓак...

Литургија на Претходноосветени Дарови

Литургија на Претходноосветени Дарови

На 14.03.2018 година, во Средата од четвртата седмица од Великиот пост, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово отслужи ли...

Во посета семејството Костадиновски

Во посета семејството Костадиновски

На 12.03.2018 Митрополитoт Тетовско-гостиварски г. Јосиф  заедно со парохискиот свештеник протоереј Перица Бојковски го посетија семејството Костадиновски од село Отушиште општина Теарце - Тетово каде во име на МПЦ...

173 години, од упокојувањето на игуменот на Лешочкиот манастир Кирил Пејчиновиќ

173 години, од упокојувањето на игуменот на Лешочкиот манастир Кирил Пејчиновиќ

На 10.03.2018 година, Митрополитите Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Европски г. Пимен и Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, отслужија Панихида во Лешочкиот манастир во чест од 173 години, од упокојувањето на игуменот на Ле...