Петата седмица по Педесетница

Петата седмица по Педесетница

На 25.07.2021 Во петата седмица по Педесетница, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф богослужеше света литургија и...

Cредба со новоизбраниот гостиварски муфтија г Шабаудин Зендели

Cредба со новоизбраниот гостиварски муфтија г Шабаудин Зенде...

На ден 23. 07. 2021 во Гостиварското муфтиство на ИВЗ - Гостивар, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф  оства...

Петровден во храмот св. Петка во с. Беловиште -Тетовско

Петровден во храмот св. Петка во с. Беловиште -Тетовско

12.07.2021 На празникот Петровден во храмот св.Петка во с.Беловиште -Тетовско, неговото Високопреосвештенство митрополит...

Tрета недела по Педесетница

Tрета недела по Педесетница

11.07.2021 Во третата недела по Педесетница во соборниот храм пресвета Богородица -Гостивар света литургија богослужеше...

Големи достоинства за Бигорски на празникот Иванден

Големи достоинства за Бигорски на празникот Иванден

  Јоване преславни и вселенски апостоле, Гаврилово благовестие, на неплодната процветување и на пустината – добро воспитувание; искрен пријателу на Младоженецот Христа! Него моли Го, да ги помилува душите наши. Голема е радоста од исполнувањето на благовестието за денешниот ден, дотолку повеќе што тоа беше најавено од благовестителот на вечната радост, Архангелот Гавриил. Во историјата на човештвото има само два толку значајн...

Cв. Наум Охридски - Попова Шапка

Cв. Наум Охридски - Попова Шапка

03.07.2021 Во манастирот св. Наум Охридски - Попова Шапка, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на митрополитот Брегалнички г. Иларион и свештеници од Тетовско-гостиварската епархија богослужеа света л...

250 годишнината од раѓањето на игуменот, просветителот Кирил Пејчиновиќ

250 годишнината од раѓањето на игуменот, просветителот Кирил Пејчиновиќ

01.07.2021 Во Тетово се одбележа  на најдостоинствен начин 250 годишнината од раѓањето на игуменот, просветителот Кирил Пејчиновиќ. Говор достоен за ова пригода одржа Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан...

За соборот на сите Светии – евхаристиски собор во Гостивар

За соборот на сите Светии – евхаристиски собор во Гостивар

Нашата Мајка Црква, која секогаш црпи од недогледното богатство на својата духовна ризница за да ни предаде нам, верните, уште една скапоцена чаша од животворното питие на Христовата наука, денес пред нас открива вистинс...