Средба со градоначалникот на општина Теарце г.Исен Асани

Средба со градоначалникот на општина Теарце г.Исен Асани

На 30.07.2020 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во Лешочкиот манастир го прими градоначалникот на општина Теарце...

Востоличен новиот Кумановско-осоговски Митрополит

Востоличен новиот Кумановско-осоговски Митрополит

Во Соборниот Храм „Свети Николај Чудотворец“ во Куманово, денеска беше отслужена Света Божествена литургија...

Средба со м-р Мемет Селмани директор на НКЦ на Македонија и м-р Даријан Сотировски директор на КОВРЗГ

Средба со м-р Мемет Селмани директор на НКЦ на Македонија и...

На 27.07.2020 Во Лешочкиот манастир митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф оствари средба со м-р Мемет Селмани директ...

6 Недела по Педесетница

6 Недела по Педесетница

На 19.07.2020 Митроплитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во 6 Недела по Педесетница -на празникот Преп.Сисој Велики богосл...

Св.тајна венчание на Роберт и Симона Крстевски од Тетово

Св.тајна венчание на Роберт и Симона Крстевски од Тетово

На 18.07.2020 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во Лешочкиот манастир изврши св.тајна венчание на Роберт и Симона Крстевски од Тетово.

† ХИРОТНИЈА НА ЕПИСКОПОТ АНТАНИСКИ Г. ПАРТЕНИЈ ВО ПЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА И НА ПРАЗНИКОТ НА СВ. АП. ПЕТАР И ПАВЛЕ

† ХИРОТНИЈА НА ЕПИСКОПОТ АНТАНИСКИ Г. ПАРТЕНИЈ ВО ПЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА И НА ПРАЗНИКОТ НА СВ. АП. ПЕТАР И ПАВЛЕ

Божествената Евхаристија (Литургија) е центар на животот на Црквата. Но, не само центар на Црквата и животот, туку таа е и самото битие на Црквата. Токму затоа и светито Никола Кавасила ќе каже: „Ако некој сака да...

Света тајна крштение на чедата божји Марио и Марко од Лешок

Света тајна крштение на чедата божји Марио и Марко од Лешок

На 11.07. 2020 Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во Лешочкиот манастир изврши света тајна крштение на чедата божји Марио и Марко од Лешок.

Иванден во Бигорската обител

Иванден во Бигорската обител

На 07.07.2020 Во манастирот св. Јован Крстител - Бигорски манастир надлежниот митрополит Дебарско-кичевски и администратор  Австралиско-сиднејски г.Тимотеј во сослужение на митрополитите Брегалнички г. Иларион и Тет...