Преп. Параскева (Петка) Епиватска

Преп. Параскева (Петка) Епиватска

На 27.10.2018 година, кога црквата ја слави Преп. Параскева (Петка) Епиватска, Неговото високопреосвештенство, Митрополи...

Ако правилно се разбере македонскиот модел на секуларноста, ќе имаме подобро општество

Ако правилно се разбере македонскиот модел на секуларноста,...

Не смееме да дозволиме верското право на граѓанинот да биде нарушено и религиозноста да биде истисната од општеството, а...

75 годишниот јубилеј од одржувањето на историскито Прво свештеничко собрание

75 годишниот јубилеј од одржувањето на историскито Прво свеш...

На 22. 10. 2018 година во храмот свети Димитриј во с. Издеглавје по повод на 75 годишниот јубилеј од одржувањето на исто...

Недела 21 – ва по Педесетница

Недела 21 – ва по Педесетница

На 21.10.2018 година, Недела 21 – ва по Педесетница, преп. Пелагија, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот...

„Покров на Пресвета Богородица“

„Покров на Пресвета Богородица“

На ден 14. 10. 2018 година, во 20 недела по Педесетница, кога Светата Црква го празнува празникот Покров на Пресвета Богородица и си спомнува за свети апостол Ананија, преподобен Роман Слаткопевец и преподобен Јован Кукузел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф благоволи да земе молитвено учество на Светата Божествена Литургија во манастирската црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Лешочкиот ма...

Св.тајна Крштеније на чедото божјо Михаил Јовановски

Св.тајна Крштеније на чедото божјо Михаил Јовановски

На 13.10.2018 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во соборниот храм св.Кирил и Методиј-Тетово извши св.тајна Крштеније на чедото божјо Михаил Јовановски од Тетово.

Средба со ректорот на УКИМ проф-д-р Никола Јанкуловски

Средба со ректорот на УКИМ проф-д-р Никола Јанкуловски

На 12.10.2018 Митрополитите Тетовско-гостиварски г.Јосиф и Кумановско-осоговски г.Јосиф придружувани од архимандритот Григориј ,во Ректоратот на УКИМ остварија средба со ректорот проф-д-р Никола Јанкуловски

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи г. Даријан Сотировски во официјална посета на Тетовско-гостиварската православна епархија

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи г. Даријан Сотировски во официјална посета на Тетовско-гостиварската православна епархија

На ден 9. 10. 2018, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во својот кабинет во Митрополијата го прими Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи г. Даријан Сотировски, кој со своите с...