Недела 3 - та по Педесетница

Недела 3 - та по Педесетница

На 17.06.2018 година, Недела 3 - та по Педесетница  св. Митрофан Цариградски,  Неговото високопреосвештенство,...

"ТЕХО 2018"

"ТЕХО 2018"

Во сабота 16 јуни во Соборниот храм св.Кирил и Методиј Тетово се одржа меѓународниот хорски фестивал на православна духо...

Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“

Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“

Во чест на големиот и значаен милениумски јубилеј „1000 години Охридска архиепископија“ на 16 и 17 јуни 2018...

Недела 2 - та по Педесетница

Недела 2 - та по Педесетница

На 10.06.2018 година, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоусто...

Свечен прием и културно – уметничка програма по повод големиот 25 годишен јубилеј од формирањето на МПЦ-ОA „Свети Наум Охридски“ во Виена

Свечен прием и културно – уметничка програма по повод големиот 25 годишен јубилеј од формирањето на МПЦ-ОA „Свети Наум Охридски“ во Виена

На ден 03. 06. 2018 година, Управата на МПЦО „Свети Наум Охридски“ од Виена (Австрија) по повод големиот 25 годишен јубилеј од формирањето на Црковната општина приреди свечен прием со богата и пригодна културно-уметничка програма изведувана од нашиот државен Ансамбл на народни игри и песни Танец од Р. Македонија.  На свечениот прием, покрај Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, присуствуваа и амбасадорката на Р.Македонија в...

Прослава на јубилеј 25 години Црковна општина св. „Наум Охридски“ Виена - Австрија

Прослава на јубилеј 25 години Црковна општина св. „Наум Охридски“ Виена - Австрија

03.06.2018 На празникот Св.рамноапостолни цар Константин и царица Елена,со благослов на митрополитот Европски г.Пимен,Митрополитот Тетовско-Гостиварски г.Јосиф богослужеше света Литургија во храмот св.Наум Охридски во Ви...

Торжествена прослава на илјадалетието од Охридската архиепископија

Торжествена прослава на илјадалетието од Охридската архиепископија

Охрид – окото на славјанското Христијанство, светилникот од каде што засветија најсилните зраци на светоста среде славјанските народи, но и кивотот од каде започна благоухананието на славјанското монашко опшежитие,...

Педесетница - Духовден

Педесетница - Духовден

На 27.05.2018 На празникот Педесетница-Духовден, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше Златоустова литургија во соборниот храм Пресвета Богородица во Гостивар.По литургија според типикот се отслужи и вече...