Дваесет и осма Недела по Педесетница

Дваесет и осма Недела по Педесетница

17.12.2023  Дваесет и осма Недела по Педесетница, Св. вмч. Варвара  и св. Јован Дамаскин, во Соборниот храм Пр...

Светите Тивериополски свештеномаченици

Светите Тивериополски свештеномаченици

11.12.2023  На празникот на Светите Тивериополски свештеномаченици – заштитници на градот Струмица, во цркват...

Дваесет и седмата недела по Педесетница

Дваесет и седмата недела по Педесетница

На 10.12.2023 година, во Дваесет и седмата недела по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-г...

„Св. Георгиј Победоносец“ с.Туденце – Тетовско

„Св. Георгиј Победоносец“ с.Туденце – Тетовско

09.12.2023 св.Георгиj-посен, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, заедно со парох...

  Спомен на свети Климент Охридски

Спомен на свети Климент Охридски

На 08.12.2023 година, кога го празнуваме споменот на свети Климент Охридски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во соборниот храм св.Кирил и Методиј-Тетово, богослужеше света литургија во сослужение на: протоереј-ставрофор Мирко Станковски,протоереј Александар Стојановски, ереј Илија Сламков, ереј Велјанчо Огненовски и ѓаконот Илија Деспотовски. Верниот народ се причести со светите тајни. Митрополитот г. Јоси...

Патрон на Македонската Православна Црква и на Македонската православна богословија Cв. Климент Охридски-Скопје

Патрон на Македонската Православна Црква и на Македонската православна богословија Cв. Климент Охридски-Скопје

06.12.2023 По повод патрониот празник на Македонската Православна Црква и на Македонската православна богословија Cв. Климент Охридски-Скопје, како нејзина воспитно-образовна институција, во МПБ св.,,Климент Охридски&quo...

Воведение на Пресвета Богородица во Ерусалимскиот храм

Воведение на Пресвета Богородица во Ерусалимскиот храм

На 04.12.2023 година го прославивме споменот на Воведение на Пресвета Богородица во Ерусалимскиот храм, познат кај нас уште како Пречиста. Во спомен на овој голем Богородичен празник, кој е почеток на Божјата милост и пр...

 26-та Недела по Педесетница

26-та Недела по Педесетница

На 03.12.2023 година, во 26-та Недела по Педесетница, во храмот Пресвета Богородица-Тетово, беше отслужена света архиерејска Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостив...