Tрибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест

Tрибина на тема: Пост, Молитва, Исповед и Причест

На 11.03.2016 година, со благослов на   Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јоси...

Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од Тетово

Света тајна крштение над новороденчето Теодор Симјаноски од...

На 06.03.2016 година , Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св....

Недела месопусна

Недела месопусна

На 06.03.2016 година, Недела месопусна, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, бого...

Недела на блудниот син, во храмот посветен на „Богојавление“ – Копер, Р. Словенија

Недела на блудниот син, во храмот посветен на „Богојавление“...

  На 28.02.2016 година, Недела на блудниот син, во храмот посветен на „ Богојавление“ – Копер,...

Упокоение на св. Кирил Солунски

Упокоение на св. Кирил Солунски

На 27.02.2016 година, Упокоение на св. Кирил Солунски, Митрополитот Европски г. Пимен и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со свештеници од Гостиварското намесништво при Тетовско-гостиварската епархија протоереј-ставрофор Боге Богојески, протоереј Трпе Богојески и парохискиот свештеник од Љубљана ереј Митко Газинкоски богослужеа Света Златоустова литургија во храмот „Св. Климент Охридски“ - Љубљана. На литиргија...

Свети Ѓорѓи Кратовски

Свети Ѓорѓи Кратовски

На 24 февруари 2016 година, кога Црквата го слави споменот на свети Ѓорѓи Кратовски, во храмот на свети Ѓорѓи Кратовски во Кратово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во сослуж...

Остварена консултативна средба за дефинирање на проектот за реконструкција на стариот конак на Лешочкиот манастир

Остварена консултативна средба за дефинирање на проектот за реконструкција на стариот конак на Лешочкиот манастир

По барање на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, кој негува особена љубов кон Лешочкиот Манастир и често е присутен таму, денес се оствари консултативна средба за дефинирање на проектот за реконструкција на стари...

Недела на Митарот и Фарисеот

Недела на Митарот и Фарисеот

На 21.02.2016 година, Недела на митарот и фарисејот, Св. пр. Захариј, Св. мч. Теодор Стратилат, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова Литургија во Собор...